[UPDATE] Standings after Day 2

B-13

Group A

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Pārdaugava 1 (LAT) 3 3 0 0 10:3 6
2. Bulldogs (RUS) 3 2 0 1 6:6 4
3. Geneve Future (SUI) 3 1 0 2 7:4 2
4. LKP 05 (FIN) 3 0 0 3 3:13 0

 

Group B

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. HC AZ Havirov 2010 (CZE) 3 3 0 0 8:1 6
2. HK Ogre Juniors (LAT) 3 2 0 1 7:4 4
3. Tordon Orange (SWE) 3 1 0 2 15:5 2
4. HC Nokia Black (LAT) 3 0 0 3 2:22 0

 

Group C

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. HC Nokia Orange (FIN) 3 2 1 0 15:2 5
2. Olympic Hopes (RUS) 3 2 1 0 5:1 5
3. HS Rīga 2005 (LAT) 3 1 0 2 6:5 2
4. Valerenga Hockey (NOR) 3 0 0 3 2:20 0

 

Group D

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Pārdaugava 2 (LAT) 3 2 1 0 8:4 5
2. Russichi (RUS) 3 2 0 1 8:6 4
3. Ilves Black (FIN) 3 1 0 2 10:6 2
4. Pajala Hockey Club (FIN) 3 0 1 2 2:12 1

 

Group E

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. South of Sweden Kings (SWE) 3 3 0 0 14:3 6
2. HC Shakhter Soligorsk (BLR) 3 2 0 1 16:6 4
3. Team Hockey Talents (AUT) 3 1 0 2 5:13 2
4. HS Kurbads (LAT) 3 0 0 3 3:16 0

 

Group F

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. HS Riga Lions (LAT) 3 3 0 0 24:2 6
2. HS Kurbads 05 (LAT) 3 1 1 1 24:10 3
3. Tordon Black (SWE) 3 1 1 1 14:6 3
4. Kiekko-Vantaa White (FIN) 3 0 0 3 1:45 0

 

Group G

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Tordon White (SWE) 3 3 0 0 17:6 6
2. Ilves White (FIN) 3 2 0 1 12:12 4
3. Ozo Stars U13 (LAT) 3 1 0 2 8:8 2
4. European Hockey Academy ’06 (CZE) 3 0 0 3 6:17 0

 

Group H

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Kiekko-Vantaa Blue (FIN) 3 3 0 0 8:6 6
2. North Select (RUS) 3 2 0 1 11:9 4
3. Jelgavas Ledus sporta skola (LAT) 3 1 0 2 8:12 2
4. HCT Young Lions U13 (SUI) 3 0 0 3 4:10 0

 

 

Play off: 1st-16th place Play-off: 17th-32nd place
Pardaugava 1 (LAT) – HK Ogre Juniors (LAT) Geneve Future (SUI) – HC Nokia Black (FIN)
Ilves White (FIN) – Kiekko-Vantaa Black (FIN) European Hockey Academy (CZE) – Jelgavas LSS (LAT)
Bulldogs (RUS) – HC AZ Havirov (CZE) LKP 05 (FIN) – Tordon Orange (SWE)
Tordon White (SWE) – North Select (RUS) Ozo Stars (LAT) – HCT Young Lions (SUI)
HC Nokia Orange (FIN) – Russichi (RUS) HS Riga 2005 (LAT) – Pajala Hockey Club (FIN)
HC Shakhter Soligorsk (BLR) – HS Riga Lions (LAT) HS Kurbads (LAT) – Tordon Black (SWE)
Olympic Hopes (RUS) – Pardaugava 2 (LAT) Valerenga Hockey Club (NOR) – Ilves Black (FIN)
South of Sweden Kings (SWE) – HS Kurbads (LAT) Team Hockey Talents (AUT) – Kiekko-Vantaa White (FIN)

 

 

Total Points Leader

Pos Player Team GP G A P
1. Edijs Freimanis HS Riga Lions 3 8 3 11
2. Sampo Heine HC Nokia Orange 3 8 1 9
3. Artsem Huminiuk HC Shakhter Soligorsk 3 6 3 9
4. Markuss Streikiss HS Kurbads 05 3 4 5 9
5. Borna Kopac HS Riga Lions 3 3 5 8
6. Davids Livsics HS Kurbads 05 3 5 2 7
7. Noel Lindstahl Tordon Black 3 3 4 7
8. Artem Vertsivskii Russichi 3 2 5 7
9. Raivis Strazdins HS Riga Lions 3 5 1 6
10. Toms Mots Ozo Stars U13 3 5 1 6

 


B-15

Group A

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. SKA Silver Lions 2003 (RUS) 4 4 0 0 15:3 8
2. IHS/Pārdaugava (LAT) 4 3 1 0 17:8 7
3. Tordon White (SWE) 4 2 1 1 13:6 5
4. Team Hockey Talents (AUT) 4 2 0 2 8:11 4
5. Guldsmedshytte SK (SWE) 4 0 0 4 1:12 0
6. KKP/K-Laser C2-03 (FIN) 4 0 0 4 5:21 0

 

Group B

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Olivia (RUS) 4 4 0 0 24:4 8
2. Mārupe (LAT) 4 3 1 0 19:5 7
3. Brynas IF (SWE) 4 2 0 2 20:13 4
4. Kloten Young Flyers (SUI) 4 1 1 2 14:11 3
5. HK Ogre Juniors (LAT) 4 1 0 3 5:25 2
6. Hunters/Ljk C2 03 (FIN) 4 0 0 4 6:30 0

 

Group C

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. HS Rīga 2003 (LAT) 4 4 0 0 25:6 8
2. TPS U15 (FIN) 4 3 0 1 21:7 6
3. HC Fribourg Gotteron (SUI) 4 3 0 1 7:5 6
4. Gelezinis vilkas 2003 (LTU) 4 1 1 2 3:11 3
5. Easttown HC (SWE) 4 0 1 3 1:11 1
6. Tordon Orange (SWE) 4 0 0 4 5:22 0

 

Group D

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Tordon Black (SWE) 4 4 0 0 31:0 8
2. Team Hungary U15 (HUN) 4 3 0 1 8:4 6
3. Zurich Lions (SUI) 4 2 0 2 10:7 4
4. Tverichi (RUS) 4 2 0 2 6:13 4
5. Diskos 03 (FIN) 4 1 0 3 6:12 2
6. IHS/Prizma (LAT) 4 0 0 4 3:28 0

 

Total Points Leader

Pos Player Team GP G A P
1. Valdemar Johansson Tordon Black 4 8 4 12
2. Darels Dukurs HS Riga 2003 4 5 4 9
3. Marks Ernests Kanins HS Riga 2003 4 4 5 9
4. Niko Wahlstein TPS U15 4 4 5 9
5. Artem Misnikov SKA Silver Lions 2003 4 5 3 8
6. Alexander Belentsov Oliva 4 4 4 8
7. Girts Silkalns HS Riga 2003 4 3 5 8
8. Jesper Joelsson Tordon Black 4 2 6 8
9. Anri Ravinskis IHS/Pardaugava 4 3 4 7
10. Matiss Birins Marupe 4 2 5 7