Standings after Day 1

Click:

  1. B-13 – DAY 1 
  2. B-15 – DAY 1

Standings after Day 1

B-13

Group A

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Pārdaugava 1 (LAT) 2 2 0 0 8:2 4
2. Geneve Future (SUI) 2 1 0 1 6:2 2
3. Bulldogs (RUS) 2 1 0 1 3:4 2
4. LKP 05 (FIN) 2 0 0 2 1:10 0

 

Group B

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. HC AZ Havirov 2010 (CZE) 1 1 0 0 4:0 2
2. HK Ogre Juniors (LAT) 1 1 0 0 2:1 2
3. Tordon Orange (SWE) 1 0 0 1 1:2 0
4. HC Nokia Black (FIN) 1 0 0 1 0:4 0

 

Group C

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. HC Nokia Orange (FIN) 2 2 0 0 14:1 4
2. Olympic Hopes (RUS) 2 2 0 0 4:0 4
3. HS Rīga 2005 (LAT) 2 0 0 2 0:4 0
4. Valerenga Hockey (NOR) 2 0 0 2 1:14 0

 

Group D

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Russichi (RUS) 1 1 0 0 3:1 2
2. Pārdaugava 2 (LAT) 1 0 1 0 1:1 1
3. Pajala hockey club (SWE) 1 0 1 0 1:1 1
4. Ilves B (FIN) 1 0 0 1 1:3 0

 

Group E

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. HC Shakhtar Soligorsk (BLR) 2 2 0 0 11:1 4
2. South of Sweden Kings (SWE) 2 2 0 0 9:1 4
3. Team Hockey Talents (AUT) 2 0 0 2 1:11 0
4. HS Kurbads (LAT) 2 0 0 2 1:12 0

 

Group F

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Tordon Black (SWE) 1 1 0 0 11:0 2
2. HS Rīga Lions (LAT) 1 1 0 0 6:2 2
3. HS Kurbads 05 (LAT) 1 0 0 1 2:6 0
4. Kiekko-Vantaa White (FIN) 1 0 0 1 0:11 0

 

Group G

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Tordon White (SWE) 2 2 0 0 13:5 4
2. Ozo Stars U13 (LAT) 2 1 0 1 7:4 2
3. Ilves A (FIN) 2 1 0 1 7:8 2
4. European Hockey Academy ’06 (CZE) 2 0 0 2 2:12 0

 

Group H

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Kiekko-Vantaa Blue (FIN) 1 1 0 0 3:0 2
2. North Select (RUS) 1 1 0 0 3:1 2
3. HCT Young Lions U13 (SUI) 1 0 0 1 1:3 0
4. Jelgavas Ledus sporta skola (LAT) 1 0 0 1 0:3 0

 

Total Points Leader

Pos Player Team GP G A P
1. Sampo Heine HC Nokia Orange 2 7 1 8
2. Arstsem Humianiuk HC Shakhter Soligorsk 2 6 2 8
3. Toms Mots Ozo Stars U13 2 4 1 5
4. Noel Lindstahl Tordon Black 1 3 2 5
5. Yauheni Liausha HC Shakhter Soligorsk 2 2 3 5
6. Olle Wilson Tordon Black 1 2 3 5
7. Noah Wolf Tordon White 2 2 3 5
8. Viktor Eriksson Tordon White 2 2 3 5
9. Hugo Engelaar Tordon White 2 1 4 5
10. Verneri Maajaakkola HC Nokia Organge 2 3 1 4

B-15

Group A

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. IHS/Pārdaugava (LAT) 2 2 0 0 10:2 4
2. SKA Silver Lions 2003 (RUS) 2 2 0 0 8:0 4
3. Tordon White (SWE) 2 2 0 0 8:0 4
4. Guldsmedshytte SK (SWE) 2 0 0 2 0:6 0
5. Team Hockey Talents (AUT) 2 0 0 2 2:9 0
6. KKP/K-Laser C2-03 (FIN) 2 0 0 2 0:11 0

 

Group B

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Mārupe (LAT) 2 2 0 0 14:2 4
2. Olivia (RUS) 2 2 0 0 11:0 4
3. Brynas IF (SWE) 2 1 0 1 6:7 2
4. HK Ogre Juniors (LAT) 2 1 0 1 5:13 2
5. Kloten Young Flyers (SUI) 2 0 0 2 3:5 0
6. Hunters/Ljk C2 03 (FIN) 2 0 0 2 3:15 0

 

Group C

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. HS Rīga 2003 (LAT) 2 2 0 0 15:5 4
2. HC Fribourg Gotteron (SUI) 2 2 0 0 4:0 4
3. Gelezinis vilkas 2003 (LTU) 2 1 0 1 3:2 2
4. TPS U15 (FIN) 2 1 0 1 5:6 2
5. Easttown HC (SWE) 2 0 0 2 0:5 0
6. Tordon Orange (SWE) 2 0 0 2 3:12 0

 

Group D

Pos Team Games Win Draw Lost Scores Pts
1. Tordon Black (SWE) 2 2 0 0 7:0 4
2. Tverichi (RUS) 2 2 0 0 6:4 4
3. Team Hungary U15 (HUN) 2 1 0 1 4:3 2
4. Diskos P03 (FIN) 2 1 0 1 4:6 2
5. Zurich Lions (SUI) 2 0 0 2 3:6 0
6. IHS/Prizma (LAT) 2 0 0 2 3:8 0

 

Total Points Leader

Pos Player Team GP G A P
1. Girts Silkalns HS Rīga 2003 2 3 3 6
2. Marks Ernests Kanins HS Rīga 2003 2 2 4 6
3. Matiss Birins Marupe 2 2 4 6
4. Valeriy Khalzev Tverichi 2 3 2 5
5. Darels Dukurs HS Rīga 2003 2 2 3 5
6. Semen Ibragimov Oliva 2 3 1 4
7. Anri Ravinskis IHS/Pārdaugava 2 2 2 4
8. Kristians Samitis IHS/Pārdaugava 2 2 2 4
9. Peteris Purmalis Mārupe 2 2 2 4
10. Artem Misnikov SKA Silver Lions 2003 (RUS) 2 2 2 4